ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

Kültürel Amaçlı Shengen Vizesi Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / Estonya / Kültürel Amaçlı Shengen Vizesi

Kültürel Amaçlı Shengen Vizesi

KÜLTÜREL, SCHENGEN VİZESİ BAŞVURULARI İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru sahibi tarafından tamamen doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu. Son 10 yılda alınmış ve ziyaretin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olan pasaport aslı.

Varsa eski pasaportları son 3 yıldaki schengen vizelerinin fotokopisi beyan edilmelidir. .

Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen, ,Amerika, İngiltere vizeleri içeren sayfaların fotokopisi gerekmektedir.

2 biyometrik fotoğraf

Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası (gidiş-dönüş tarihlerini kapsayan)

 1. Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler.
 2. Öngörülen seyahat tarihlerinde konaklamaya ilişkin belge.
 3. Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:

  • son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı), ya da güncel banka hesap cüzdanı
  • düzenli geliri gösterir belgeler:: Son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri).
 4. Aşağıda belirtilen belgelerden ziyaretin amacına uygun olanlar ibraz edilecektir:

  Kültürel etkinlik veya konferanslara katılım amacıyla:

  • Etkinliği düzenleyen firma tarafından gönderilen davetiye veya kültürel hizmet sağlayıcısı ile imzalanan sözleşme veya yaratıcı bir eser için gönderilen davetiye. (Orjinal olma zorunluluğu yoktur. Imzalı kaseli ve güncel olması yeterlidir)
 5. Başvuru sahibinin kişisel durumuna ilişkin aşağıdaki belgeler, ilgili kategorideki başvuru sahiplerince ibraz edilecektir:

  1. Başvuru sahibi çalışan ise:

   • İşveren mektubu ve/veya izin onayı.
   • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK "hizmet dökümü".
  2. Başvuru sahibi çiftçi ise:

   • ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi
  3. Başvuru sahibi çalışan veya özel şirket sahibi ise:

   • Şirketten alınan pozisyonu ve seyehati onaylayan yazı

    şirketin ticaret odasındaki güncel kaydı ve ticaret sicil gazetesinin bir nüshası.
   • Vergi levhası.
  4. Başvuru sahibi emekli ise:

   • emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı).
  5. Başvuru sahibi öğrenci ise:

   • Öğrenci Belgesi (orjinal 

    Seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağını gösteren noter onaylı taahhütname ve o kişiye ait son 3 aylık orjinal, bankadan ıslak imzalı ve kaşeli banka hesap hareketleri sunulmalıdır
  6. Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa:

   • Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname
LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.