ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

Fin Vatandaşıyla Evli Kişiler için Vize Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / Finlandiya / Fin Vatandaşıyla Evli Kişiler için Vize

Fin Vatandaşıyla Evli Kişiler için Vize

§  Eksiksiz ve dikkatle doldurularak imzalanmış başvuru formu

§  Bir adet fotoğraf - renkli, pasaport boyutu, 4,7 cm x 3,6 cm, yüz kısmının  yüksekliği 32-36 mm, beyaz veya açık gri fon, kameraya doğrudan bakarak ve yüzü net olarak gösterecek şekilde olmalıdır.

§  Tüm schengen ülkelerinde geçerli olan imzalı pasaport veya pasaport yerine geçen belge. Schengen ülkesi büyükelçilikleri ve konsoloslukları 05 nisan 2010 tarihinden itibaren, veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlara vize vermeyecektir. Schengen vizesi alabilmeniz için pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresi vizenin bitiş tarihinden en az üç ay fazla olmalıdır. Pasaport fotokopileri ile birlikte aslı ibraz edilmelidir. Fotokopiler üzerinde damga olan tüm sayfaları kapsamalıdır.

§  Finlandiya'lı eş tarafından gönderilecek  orijinal davet yazısı - üç aydan eski olmamalı. Davetiyede tarafların birbirini ne kadar süredir tanıdığı, ne sıklıkla görüştükleri ve birlikte yaşayıp yaşamadıkları belirtilmelidir.

§  Muhtarlıktan ikamet belgesi, (çift beraber yaşamış ise) finlandiya'lı eşin türkiye'de oturma izni

§  Davet yazısını gönderen eşin ülkeye giriş damgasını da içeren pasaport fotokopileri

§  Evlilik cüzdanının aslı ve fotokopisi

§  Nüfus idaresi'nden alınacak evliliğin hem türkiye'de hem de finlandiya'da kayıtlı olduğunu gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı ( aile topum kağıdı)

§  Vize, fin vatandaşı ve ab vatandaşı ile evli olan kişilere ücretsiz olarak verilmektedir. Fin vatandaşı ve ab vatandaşı ile evli olan kişiden seyahat sigortası talep edilmez.

§  Gelir durumunu gösteren belgelerin aslı ve fotokopileri ( banka hesap cüzdanı,kredi kartı limitini gösteren belge, vs.)

§  Ücretli çalışanlar için; son dört aya ait sigorta ödemelerini gösteren belgelerin ve ücret bordrolarının asılları, ayrıca işverenden alınacak ücretli izin hakkı olduğunu gösteren bir belge

§  Serbest meslek sahipleri için;şirket faaliyetlerini gösteren belgelerin aslı ve fotokopileri ile vergi levhasının aslı ve fotokopisi

§  Emekliler emeklilik belgelerinin aslını ve fotokopilerini ibraz etmelidir.

§  Başvuru sürecinde büyükelçiliğimizin ekstra belge talep etme hakkı bulunmaktadır.

 

LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.