ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

Öğrenciler İçin Eğitim Vizesi Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / İrlanda / Öğrenciler İçin Eğitim Vizesi

Öğrenciler İçin Eğitim Vizesi

Bu tür vize kategorisi İrlanda’da eğitim almak içinidir. Eğer Irlanda vizesine ihtiyacınız olan ülke vatandaşıysanız, İrlanda ülkesinde eğitim amaçlı vize için gerekli dökümanları ve açıklamaları bulabilirsiniz.

Başvuru Sahipleri, bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri ibraz etmelidir.

İRLANDA VİZESİ NEDİR? KİMLER İÇİN VİZE GEREKLİDİR?

İrlanda vizesi İrlanda sınırlarında seyahat etmeye izin vermektedir. Vize, başvuru sahibinin pasaportunun bir sayfasına yapıştırılan bir belgedir.

Bir kişinin vizede belirtilen tarihler arasında bir Ülkeye seyahat etmesine izin vermektedir. Ancak bu ülkeye girişi garanti etmemektedir. Giriş Noktasındaki bir Göçmen Bürosu Memuru, giriş iznini verme veya reddetme ve bir kişinin Ülkede kalabileceği süreye karar verme yetkisine sahiptir.

Tüm diğer ülkelerin vatandaşları İrlanda için giriş vizesine sahip olmalıdır. Ancak birkaç istisna mevcuttur:

Göç Kanunu Ek 1'de belirtilen ülkelerin vatandaşlarının İrlanda'ya giriş vizesi almasına gerek yoktur. Listede yer almayan ülkelerin vatandaşları İrlanda'ya seyahat etmeden önce vize alması gerekmektedir.

Vize muafiyet programında kapsanan onyedi ülkenin vatandaşları, Geçerli bir UK Genel C Vizesine sahip ve Vize Muafiyet Programı gerekliliklerini yerine getirmeleri halinde İrlanda'ya seyahat edebilirler.

Göç Kanunu Ek 2'de yer alan ülkelerin vatandaşları bir transit vizesi almaları gerekmektedir.

Aksi halde, vize gerektiren bir ülkenin vatandaşı iseniz, İrlanda'ya seyahat etmeden önce İrlanda vizesine başvurmanız gerekecektir.

Türk vatandaşları için önemli uyarı: Pasaport türüne bakılmaksızın, Servis pasaportu sahipleri (Gri), Diplomatik (Kırmızı) veya Özel (Yeşil) pasaport sahiplerinin, Umumi (Bordu veya Lacivert) pasaport sahipleri gibi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

 

1 Tamamı doldurulup imzalanmış online başvuru formu.

2 Talep ettiğiniz vizenin bitiş tarihinden itibaren, 6 ay geçerli pasaport. Eğer uzun dönem için başvuru yapıyorsanız; pasaportunuz vizenizin bitiş tarihinden sonraki 12 ay için geçerli olmalıdır. Pasaport içine vizenin yerleştirilebileceği kadar boş sayfa içermelidir. (En az 2 boş sayfa gereklidir.) Eğer pasaportunuz yukarıdaki şartları sağlamıyorsa başvurunuz geri çevirilecektir. Pasaportunuzun işlem gören sayfalarının fotokopisi.

3 Eğer eski pasaportunuz varsa, tüm işlenmiş sayfaların fotokopisi ibraz edilmelidir. Eğer daha önceden başvuruda bulunduğunuz ülkeden vize talebiniz kabul görmemişse, kabul görmeme sebebini açıklayan mektubun aslını başvurunuzda bulundurmanız gerekmektedir. Kabul görmemiş vize talebinizi gizlediğiniz takdirde, İrlanda vize başvurunuz kabul görmeyecektir.

 4 Tamamı doldurulup imzalanmış anket

5 Son 6 ay içinde çekilmiş 35x45 boyutlarında tercihen biyometrik ve beyaz fonda çekilmiş iki adet fotoğraf.

6 Vize ve hizmet ücreti

7 İmzalı başvuru formuna ek olarak, lütfen: · Ana hatlarıyla İrlanda’ya gelmek isteme sebebinizi, · Ailenizin şu an İrlanda’da ya da herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşayan üyeleri hakkında bilgileri, · Ne kadar süre orada kalacağınızı, · Vize şartlarına uyacağınızı, kaldığınız bölgede sıkıntı yaratmayacağınızı ve kalma izninizin bittiği tarihte bölgeyi terk edeceğinize dair garanti verebileceğinizi belirten imzalı bir başvuru mektubu da teslim ediniz.

8 İrlanda’daki eğitim kurumundan, eğitim alacağınız branşı da belirtir kabul mektubu

9 Başvuru sahibinin eğitim kurumunun ücretini ödediğine dair belge

10 Başvuru sahibinin seçtiği branştaki dersleri alabilecek akademik yeterlilikte olduğuna dair belge (transkript)

11 Varsa başvuru sahibinin eğitim geçmişindeki boşlukların belirtilmesi

12 Başvuru sahibinin seçtiği branştaki dersleri takip edebilecek yeterlilikte İngilizce bilgisine sahip olduğunu gösterir belge; örneğin (varsa) IELTS.

13 Başvuru sahibinin en az €7,000’a sahip olduğunu gösteren, vizeye başvurmadan önceki son altı aylık dönemdeki banka hesap açıklamalarını da detaylı olarak içeren ve masraflarınızı karşılayacak fonu da gösteren belge./ Başvuru sahibinin ya da kefilinin hazırda sonraki her eğitim yılı için, eğitim kurumunun her yılki ücretine ek olarak en az €7,000’a erişimi olduğunu gösterir belge. (Erasmus öğrencileri hibe alacaklarına dair yazı getirdikleri taktirde bu maddeden muaftırlar)

14 İrlanda’ya ziyaretinizin ardından kendi ülkenize kalıcı ikamet için dönüş zorunluluğunuzu gösteren belge; Öğrenciyseniz; öğrenim gördüğünüz eğitim kurumundan eğitimini aldığınız branşı, orada kaç yıldır öğrenci olduğunuzu, mezuniyetinize kaç yılınızın/döneminizin kaldığını ve İrlanda’da bulunduktan sonra geri döneceğinizi belirten bir mektup. Anne-babanızı, eşinizi, çocuklarınızı, kardeşlerinizi gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği (Tam Tercüme)

15 18 yaşının altındaki bir çocuğun seyahat edeceği durumlarda her iki ebeveynin izni gereklidir. Eğer çocuk bir ebeveyni ile seyahat edecekse, diğer ebeveynin de izni gereklidir. Ebeveynler tarafından imzalan muvafakatname, izin veren ebeveynin imzasını gösteren pasaportunun ya da nüfus kağıdının bir fotokopisi ile teslim edilmelidir. Eğer çocuğun vesayetinin tamamı bir ebeveyne ait ise, çocuğun vesayetinin kendine verildiğini gösteren mahkeme kararı gösterilmelidir.

16 İrlanda seyahatiniz boyunca geçerli olan seyahat sağlık sigortası.

LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.