ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

Kalıcı Oturum Seyahat için Vize Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / Kanada / Kalıcı Oturum Seyahat için Vize

Kalıcı Oturum Seyahat için Vize

Kanada Dışında Yaşayan Daimi Oturum Hakkı Sahibi Kişiler

 

Kayıp veya çalınmış daimi oturum kartları

Eğer daimi oturum kartınız kaybolursa veya çalınırsa, kanun dışı kullanımını engellemek amacıyla bunu hemen bildirmelisiniz. Lütfen vize ofisiyle irtibata geçin.

Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesi (PRTD) ile Kanada’ya giriş yapmak

Eğer Kanada dışında outran bir Daimi Oturum Hakkı Sahibiyseniz ve geçerli bir daimi oturum kartınız yoksa, yeni bir karta ancak Kanada’ya döndükten sonar başvurabilirsiniz. Daimi oturum kart başvuruları sadece Kanada içinde yapılabilir.

Geçerli bir daimi oturum kartı olmadan Kanada’ya dönebilmek için Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesine (PRTD) başvurmalısınız. Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesi (PRTD) ile Kanada’ya sadece bir kere giriş yapabilirsiniz. Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesine (PRTD) ye başvurmak için lütfen Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesi (PRTD) başvuruları ile ilgili bölümü inceleyiniz.

Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesi (PRTD) sadece tek giriş için geçerli olduğundan Kanada’ya her gidişinizde yeni bir PRTD başvurusu yapmanız gerekecektir. Bu durumdan kaçınmak için Kanada’ya gider gitmez yeni bir Daimi Oturum Kartına başvurmalısınız. Daimi Oturum kartına başvurmak için lütfen Vatandaşlık ve Göçmenlik Kanada (CIC) sayfasında ilgili bölümü inceleyiniz(detayları Ingilizce ya da Fransızca olarak okuyabilirsiniz).

Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesi (PRTD) başvurunuzda bu statünüzü kaybetmediğinizi göstermelisiniz.

Daimi Oturum Hakkınızı Kaybetmek

Daimi oturum hakkınız/statünüz Kanada’da ikamet etmenizi sağlar ancak Kanada dışında yaşayacağnız süreyi kısıtlar. Bu statünüzü aşağıdaki durumlarda kaybedebilirsiniz:

  • Zorunlu ikamet süresini zorunluluklarına uymazsanız daimi oturum hakkınızı kaybedebilirsiniz. Daimi oturum hakkınızı muhafaza edebilmek için Beş senelik bir sürenin en az iki yılını Kanada’da geçirmeniz gereklidir.  
  • Eğer ciddi bir suçtan dolayı hüküm giyerseniz Kanada’dan sınırdışı edilebilir ve daimi oturum hakkınızı kaybedebilirsiniz.  
  • Kanada vatandaşı olduğunuzda artık daimi oturum hakkı sahibi kişi statüsünde olmazsınız.

Not: Eğer geçmişte daimi oturum hakkı sahibi statüsü kazandıysanız ama senelerdir Kanada’da oturmadıysanız ve bir hakim tarafından yapılan bir sorgu sonucu bu statünüzü kaybetmediyseniz, yine de daimi oturum hakkı sahibi kişi statüsünde sayılırsınız.Eğer Kanada’ya geçici süreyle (ziyaret, çalışma veya okuma) gitmek istiyorsanız, Kanada’ya seyahat etmeden once daimi oturum statünüzün değerlendirilmesi gereklidir.

Eğer resmi bir değerlendirme yapılmasını isterseniz bir Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesi (PRTD) başvurusu yapmalısınız.

Daimi Oturum Hakkı statünüzü kaybetmek ve ikamet süresi gereklilikleri ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için lütfen Vatandaşlık ve Göçmenlik Kanada (CIC) sayfasında ilgili bölümü inceleyiniz(detayları Ingilizce ya da Fransızca olarak okuyabilirsiniz).

Daha önce Daimi Oturum Hakkı Sahibi olduysanız

Daha önce Daimi Oturum Hakkı Sahibi olduysanız ve kendinizi bu statüde görmüyorsanız lütfen bu bölümü okuyunuz:

Resmi bir değerlendirme yapılana kadar daimi oturum hakkı sahibi sayılırsnız. İkamet süresi gerekliliğini yerine getirmediyseniz dahi bu geçerlidir. Dolayısıyla Kanada’ya giriş yapabilmek için Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesi (PRTD) başvurusu yapmalısınız ki bir vize memuru oturum hakkı statünüzü değerlendirebilsin. Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesi (PRTD) istemeseniz bile, dolduracağınız form oturum hakkı statünüzün değerlendirilmesi için gerekli bilgiyi içerir.

Vize veya izin belgesine de ihtiyacınız varsa, Daimi Oturum Hakkı Sahibi Seyahat Belgesi (PRTD) başvurunuzu vize veya izin belgesi başvurunuz ile birlikte sunabilirsiniz. Bu durumda sadece vize veya izin için gerekli ücreti yatırmanız yeterli olacaktır. Oturum hakkı statünüzün değerlendirilmesi için ayrıca bir ücret yatırmanız gerekmeyecektir. Eğer vize memuru ikamet süresi gereklerini yerine getirmediğiniz kanaatine varırsa, artık Kanada daimi oturum hakkı sahibi olmadığınızı size bildirecektir. Bu durumda diğer geçici ziyaretçi başvuru sahiplerinin karşılaması gereken giriş şartlarını sizin de karşılamanız gereklidir.

 

LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.