ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

Kültürel / Sportif Bir Etkinliğe yada Kongreye Katılmak İçin Vize Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / Litvanya / Kültürel / Sportif Bir Etkinliğe yada Kongreye Katılmak İçin Vize

Kültürel / Sportif Bir Etkinliğe yada Kongreye Katılmak İçin Vize

Litvanya’ya seyahat sebebiniz kültürel,bilimsel ve sportif  ise bu bölümdeki evrakları tamamlamanız gerekmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR

·         Başvuru sahibi tarafından tamamen doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu. Son 10 yılda alınmış ve ziyaretin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olan pasaport aslı.

·         Varsa eski pasaportları son 3 yıldaki schengen vizelerinin fotokopisi beyan edilmelidir. .

·         Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen, ,Amerika, İngiltere vizeleri içeren sayfaların fotokopisi gerekmektedir.

·         1 biyometrik fotoğraf

·         Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası (gidiş-dönüş tarihlerini kapsayan)

1.       Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler.

2.       Öngörülen seyahat tarihlerinde konaklamaya ilişkin belge.

3.       Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:

o    son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı), ya da güncel banka hesap cüzdanı

o    düzenli geliri gösterir belgeler:: Son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri).

4.       Aşağıda belirtilen belgelerden ziyaretin amacına uygun olanlar ibraz edilecektir:

Kültürel etkinlik veya konferanslara katılım amacıyla:

o    Etkinliği düzenleyen firma tarafından gönderilen davetiye veya kültürel hizmet sağlayıcısı ile imzalanan sözleşme veya yaratıcı bir eser için gönderilen davetiye. ()

o    Sportif etkinlikleri amacıyla :

o    Spor kulübü / spor federasyonu tarafından gönderilen davetiye ve spor etkinliğe katılımı teyit eden davetiye veya akreditasyon belgesi , gönderen spor kulubü veya spor fedarasyonundan alınmış sporcu lisansı

5.       Başvuru sahibinin kişisel durumuna ilişkin aşağıdaki belgeler, ilgili kategorideki başvuru sahiplerince ibraz edilecektir:

A.                 Başvuru sahibi çalışan ise:

§  İşveren mektubu ve/veya izin onayı.

§  SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK "hizmet dökümü".

B.      Başvuru sahibi çiftçi ise:

§  ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi

C.      Başvuru sahibi çalışan veya özel şirket sahibi ise:

§  Şirketten alınan pozisyonu ve seyehati onaylayan yazı

şirketin ticaret odasındaki güncel kaydı ve ticaret sicil gazetesinin bir nüshası.

§  Vergi levhası.

D.      Başvuru sahibi emekli ise:

§  emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı).

E.       Başvuru sahibi öğrenci ise:

§  Öğrenci Belgesi (orjinal 

Seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağını gösteren noter onaylı taahhütname ve o kişiye ait son 3 aylık orjinal, bankadan ıslak imzalı ve kaşeli banka hesap hareketleri sunulmalıdır

F.       Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa:

Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli

 

LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.