ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

Öğrenciler İçin Eğitim Vizesi Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / Litvanya / Öğrenciler İçin Eğitim Vizesi

Öğrenciler İçin Eğitim Vizesi

Öğrenci yada araştirma  amaçlı seyahatleriniz için Öğrenci Vizesini seçmelisiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR

ÖĞRENİM VEYA AB'NİN EĞİTİM, ÖĞRENİM VEYA ARAŞTIRMA PROGRAMLARINA KATILMA AMAÇLI SCHENGEN VİZESİ BAŞVURULARI İÇİN GEREKLİ BELGELER

·         Başvuru sahibi tarafından tamamen doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu. Son 10 yılda alınmış ve ziyaretin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olan pasaport aslı.

·         Varsa eski pasaportları son 3 yıldaki Schengen, İngiltere ve Amerika vizelerinin fotokopisi beyan edilmelidir.

·         Pasaportun kimlik bilgileri sayfası, son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri içeren sayfaların fotokopisi gerekmektedir.

·         1 biyometrik fotoğraf

Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan ve gidiş-dönüş tarihlerini de kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası da sunulmalıdır.

1.       Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler.

2.       Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:

o    son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orginal ve güncel banka hesap cüzdanı

o    düzenli geliri gösterir belgeler: Son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri).

3.       Kalınması planlanan süre için konaklamaya ilişkin belge

4.       Aşağıda belirtilen belgelerden ziyaretin amacına uygun olanlar ibraz edilecektir:

a.                  Öğrenim amacıyla:

§  Üniversite veya araştırma merkezi tarafından gönderilen antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli orjinal davet mektubu.

§  Vize başvurusu yapanın, bir Avrupa Birliği Programı kapsamında desteklendiğini gösterir, Türkiye Ulusal Ajansı (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBİTAK tarafından verilmiş öğrencinin bu programla gittiğin gösteren imzalı, kaşeli orjinal bir yazı temin edilmelidir.

b.      Başvuru sahibinin kişisel durumuna ilişkin aşağıdaki belgeler, ilgili kategorideki başvuru sahiplerince ibraz edilecektir:

  • Başvuru sahibi öğretmen veya öğretim görevlisi ise:

§  işveren mektubu ve/veya izin onayı.

§  SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi.

b.      Başvuru sahibi öğrenci ise:

§  Orjinal öğrenci Belgesi ve seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağını gösteren noter onaylı taahhütname

c.       Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa:

§  Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname eklenmelidir.

 

LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.