ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

Kısa Süreli Kalış-Kültürel, Sportif, Konferans Amaçlı Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / Polanya / Kısa Süreli Kalış-Kültürel, Sportif, Konferans Amaçlı

Kısa Süreli Kalış-Kültürel, Sportif, Konferans Amaçlı

KÜLTÜREL, SPORTİF VEYA KONFERANS ETKİNLİKLERİNE KATILIM AMAÇLI SCHENGEN VİZESİ BAŞVURULARI İÇİN GEREKLİ BELGELER 

Başvuru sahibi tarafından tamamen doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu. Son 10 yılda alınmış ve ziyaretin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olan pasaport aslı.

Ankara,Gaziantep ve Antalya için; Varsa eski pasaportları son 3 yıldaki schengen vizelerinin fotokopisi beyan edilmelidir. Eğer eski pasaport kayıpsa ve pasaportta Schengen vizesi mevcutsa, emniyetten alınan giriş-çıkış sorgulaması belgesi de sunulmalıdır. Kişinin daha önce alınmış Schengen vizesi yoksa emniyetten protokol yazısı temin edilmelidir.

Bir başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan diğer kişiler (reşit olmayanlar) ayrı başvuru formları doldurmalıdır. Vize aynı seyahat belgesine yapıştırılacaktır ve tüm vize sahipleri için en az 2şer boş sayfa içermelidir. Reşit olmayan kişiler, ebeveynlerinin pasaportları ile seyahat ediyorlar ise, fotoğrafları ebeveynlerinin pasaportlarına yapıştırılacaktır. 

Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen, Polonya,Amerika, İngiltere vizeleri içeren sayfaların fotokopisi gerekmektedir.

Standart vize ücretleri, ücret kesintileri ve feragatler ile ilgili olarak vize ücretleri bölümüne bakınız.

2 biyometrik fotoğraf (fotoğrafın diğer teknik gereklikleri için, ICAO tavsiyelerine bakınız)

Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası (gidiş-dönüş tarihlerini kapsayan) Ankara, Gaziantep ve Antalya’dan yapılacak başvurular için seyahat sağlık sigortasının süresi minimum 14 gün olmalıdır. Eğer 14 günden daha fazla kalınacaksa, bu durumda sigortanın süresi kalış süresi kadar olmalıdır. 
 

(1)

Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler.

(2)

Öngörülen seyahat tarihlerinde konaklamaya ilişkin belge.

(3)

Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:

 

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı), ya da güncel banka hesap cüzdanı

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

düzenli geliri gösterir belgeler:: Son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri).

(4)

Aşağıda belirtilen belgelerden ziyaretin amacına uygun olanlar ibraz edilecektir:

 

(a) Kültürel etkinlik veya konferanslara katılım amacıyla:

 

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

Etkinliği düzenleyen firma tarafından gönderilen davetiye veya kültürel hizmet sağlayıcısı ile imzalanan sözleşme veya yaratıcı bir eser için gönderilen davetiye. (Orjinal olma zorunluluğu yoktur. Imzalı kaseli ve güncel olması yeterlidir)

 

(b) Spor etkinlikleri amacıyla:

 

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

spor kulübü / spor federasyonu tarafından gönderilen ve spor etkinliğine katılımı teyit eden davetiye veya akreditasyon belgesi.

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

gönderen spor kulübü veya spor federasyondan alınmış sporcu lisansı.

(5)

Başvuru sahibinin kişisel durumuna ilişkin aşağıdaki belgeler, ilgili kategorideki başvuru sahiplerince ibraz edilecektir:

 

(A) Başvuru sahibi çalışan ise:

 

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

İşveren mektubu ve/veya izin onayı.

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK "hizmet dökümü".

 

(B) Başvuru sahibi çiftçi ise:

 

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi

 

(c) Başvuru sahibi çalışan veya özel şirket sahibi ise:

 

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

Şirketten alınan pozisyonu ve seyehati onaylayan yazı

şirketin ticaret odasındaki güncel kaydı ve ticaret sicil gazetesinin bir nüshası.

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

Vergi levhası.
(Ankara,Gaziantep ve Antalya için; son 3 yılda Schengen vizesi varsa kişi maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü ve işe giriş bilgirsesi temin edebiliyorsa ticaret oda kaydı, vergi levhası, faaliyet belgesi,ve ticaret sicil gazetesi istenmemektedir.)

 

(d) Başvuru sahibi emekli ise:

 

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı).

 

(e) Başvuru sahibi öğrenci ise:

 

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

Öğrenci Belgesi (orjinal) , eğer kişi mezun olmuşsa mezuniyet belgesi yada ilişki kesme belgesi mutlaka getirmelidir

Seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağını gösteren noter onaylı taahhütname ve o kişiye ait son 3 aylık orjinal, bankadan ıslak imzalı ve kaşeli banka hesap hareketleri sunulmalıdır. Ankara, Gaziantep ve Antalya için bu evrağın noter tarafından onaylanmasına gerek yoktur. Masrafları karşılayacak kişi tarafından yazılmış imzalı bir dilekçe yeterlidir.

(f)

Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa:

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/images/bullet_new.gif

Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname 

(Ankara,Gaziantep ve Antalya için; reşit olmayan başvuru sahibi ebeveynlerinden birisi ile seyahat ediyor ise muvaffakatname istenmemektedir, yalnız seyahat eden reşit olmayan kişiden hem annenin hem babanın muvaffakatnamesi gerekmektedir)

 

LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.